Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Jeden z najstarszych i największych oraz najpiękniejszych żaglowców świata, czarnoburtowy rosyjski „Kruzenstern” w niedzielę ( 10 września br.)  zawitał do Portu Gdynia, gdzie zacumował przy nabrzeżu Francuskim.

Bark został zbudowany w 1926 roku i nazwany Padua. Na początku, jako statek towarowy, przewoził saletrę z Chile. W styczniu 1946 roku został przekazany ZSRR w ramach odszkodowania po II wojnie światowej i pod radziecką banderą otrzymał imię rosyjskiego żeglarza Iwana Kruzenszterna. Żaglowiec ma na swoim ponad 90-letnim koncie 1 300 000 przepłyniętych mil morskich. „Kruzersztern” zabiera na pokład ok. 60 osób stałej załogi i 200 praktykantów. Jest drugim co do wielkości - po "Siedowie"- żaglowcem na świecie.

„ Kruzensztern” jest dobrze znany w Gdyni, gdyż ostatnio gościł w gdyńskim porcie w 2014 roku podczas imprezy Operacja Żagle Gdyni. Tym razem w Porcie Gdynia „Kruzersztern” przebywać będzie do 13 września br. W dniach 11 i 12 września można zwiedzać rosyjski bark w godzinach: 10-19 (11 bm.) oraz 10-12 (12 bm.). Z Portu Gdynia „Kruzersztern” wyruszy do Marienhamn. Jest to ostatni port na trasie długiego rejsu żaglowca, w który wypłynął 24 kwietnia br. z Kaliningradu.