Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Przedstawiciele ZMPG mieli okazję uczestniczyć w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń związanych z przemysłem offshore. Tegoroczna konferencja WindEurope Offshore w Kopenhadze w Danii odbyła się pod hasłem „Nasza energia, nasza przyszłość”. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie energii odnawialnej oraz poszukiwanie rozwiązań dla pomyślnego uprzemysłowienia morskiej energetyki wiatrowej w Europie.

Podczas trzydniowego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji przedstawicieli międzynarodowych firm związanych z offshore: Vestas, Orsted, Shell, Van Oord, Siemens Gamesa, Vattenfall, PGE Baltica, GE oraz ORLEN. Podczas wystąpień swój głoś również zabrali przedstawiciele organizacji rządowych, m.in. Ministerstwa Energii Danii oraz Ministerstwa Energii Litwy. Zaprezentowane zostały najnowsze trendy w branży offshore odnoszące się do logistyki dostaw komponentów do budowy farm wiatrowych, jak również omówiono najnowsze technologie budowy farm na morzu. Sesja na temat portów i uprzemysłowienia morskiego wiatru zgromadziła szczególnie międzynarodową publiczność, w skład której wchodzi wielu graczy branżowych z rynków takich jak Japonia i Indie, którzy chcą rozwijać własny łańcuch dostaw i infrastrukturę portów. Eksperci zaprezentowali najświeższe wymagania dla portów, które są zainteresowane udziałem w łańcuchu dostaw elementów do budowy farm wiatrowych na morzu. Konferencja umożliwiła nam spotkanie z naszymi obecnymi partnerami oraz nawiązanie nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować innowacyjnymi projektami. Współpraca i komunikacja będą miały zasadnicze znaczenie dla pomyślnego uprzemysłowienia morskiej energetyki wiatrowej w Europie, która dąży do osiągnięcia 450 GW do 2050 r.

Port Gdynia posiada kilka dogodnych lokalizacji (o powierzchni od 14 ha do 21 ha) do obsługi morskiej energetyki wiatrowej, z których każda może być wykorzystywana w innej fazie realizacji projektu.