Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Perłą w koronie brytyjskiej Marynarki Wojennej jest HMS Diamond, który 5 września br. przypłynął do Portu Gdynia.

Niszczyciel typu 45 obrony powietrznej HMS Diamond jest jednym z najnowocześniejszych rakietowych okrętów wojennych na świecie i uzbrojony jest w unikatowy system Viper, będący kombinacją systemu radarowego Sampson oraz rakietowego Aster. System Viper umożliwia śledzenia statków powietrznych i obiektów (drony) przez tysiące mil przestrzeni powietrznej. HMS Diamond jest trzecim niszczycielem typu 45 zbudowanym dla Royal Navy w 2010 roku. HMS Diamond o długości ponad 152 metrów i zanurzeniu ponad 7 metrów może płynąć z szybkością prawie 60 kilometrów na godzinę.

HMS Diamond w roku 2016 włączono w skład morskiego komponentu wielonarodowych sił szybkiego reagowania JEF-M, na czele których stoi Wielka Brytania. Następnie we wrześniu 2017 roku HMS Diamond rozpoczął dziewięciomiesięczną służbę w dozorze osłaniając terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii na Karaibach i Bliskim Wschodzie.