Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Legendarny polski żaglowiec „Dar Młodzieży” 20 maja o godzinie 12 wypłynął z macierzystego portu w Gdyni z nabrzeża Pomorskiego, aby opłynąć świat.

Organizatorami Rejsu Niepodległości celebrującego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Inicjatywę Rejsu Niepodległości wsparł również Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

- „Dar Młodzieży” od lat związany jest z Portem Gdynia, dlatego też Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. aktywnie włączył się w organizację Rejsu Niepodległości – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Port Gdynia i miasto Gdynia to żywe symbole odradzającej się Rzeczpospolitej, a Rejs Niepodległości stanowi znakomitą okazję do prezentacji bogatego dorobku gdyńskiego portu, który dysponuje nowoczesnym potencjałem gospodarczym.  Przypomnę tylko, że zamierzamy w ramach strategii rozwoju Portu Gdynia do 2027 roku zainwestować w portową infrastrukturę jeden miliard złotych. Przygotowujemy się także, do realizacji strategicznego zadania, jakim jest budowa Portu Zewnętrznego- dodaje.

„Dar Młodzieży” zawita do 22 portów w 18 krajach świata, a jego istotnym przystankiem będą Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 roku w Panamie. W każdym z portów odbędą się wydarzenia promujące Polskę i jej niepodległość. W Rejsie Niepodległości udział weźmie prawie 1 000 młodych osób z całego kraju. Planowanych jest osiem wymian załogi. Rejs Niepodległości to wydarzenie bezpośrednio nawiązujące do historycznego rejsu „Daru Pomorza”, który opłynął kulę ziemską w latach 1934-1935.

Dla uczczenia tego szczególnego wydarzenia Akademia Morska w Gdyni przygotowała moc atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych. Trzydniowe uroczystości pożegnania „Daru Młodzieży” odbywające się pod hasłem „Żagle Wolności” były doskonałą okazją do bliższego spotkania z najpiękniejszą polską fregatą i tematyką marynistyczną. Kluczowymi elementami harmonogramu były między innymi koncert Justyny Steczkowskiej widowiskowy mapping 4D zakończony pokazem fajerwerków.