Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. pracuje obecnie nad projektem pod nazwą: „Wykorzystanie paliwa LNG w Porcie Gdynia”.

Z uwagi na rozwój technologii LNG w Polsce jak i na świecie przewidywana ilość statków zasilanych tym paliwem będzie rosła. Zastosowanie LNG niesie ze sobą wiele korzyści przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na mniejszą emisję spalin w porównaniu do obecnie stosowanych paliw w transporcie morskim. W chwili obecnej widać zainteresowanie ze strony armatorów możliwością zastosowania skroplonego gazu ziemnego. ZMPG S.A prowadzi rozmowy z partnerami zainteresowanymi realizacją usługi bunkrowania LNG w Porcie Gdynia z cysterny samochodowej. Obecnie trwają prace nad kwestiami bezpieczeństwa i przygotowaniem regulacji zapewniających bezpieczeństwo procesu. Bunkrowanie statków LNG możliwe będzie dopiero po wydaniu odpowiednich zarządzeń przez Urząd Morski w Gdyni.

Metody bunkrowania LNG: 1) Bunkrowanie z cysterny samochodowej 2) Bunkrowanie z pływającej bunkierki 3) Bunkrowanie z lądu

Metody bunkrowania LNG:
1) Bunkrowanie z cysterny samochodowej 2) Bunkrowanie z pływającej bunkierki 3) Bunkrowanie z lądu 4) Bunkrowanie przy pomocy zbiorników kontenerowych

 

Port w Gdyni przygotowuje obecnie miejsca do bunkrowania statków LNG sposobem autocysterna-statek (metoda „1”). Gaz LNG transportowany będzie do terminali w porcie w Gdyni w cysternach kriogenicznych, które pozwolą utrzymać niską temperaturę skroplonego gazu w trakcie jego transportu. Następnie dostarczony gaz LNG będzie wykorzystywany do bunkrowania statku. Nastąpi ono po ustawieniu cysterny w odpowiednim miejscu i jej zabezpieczeniu. Rozważa się również umożliwienie bunkrowania z jednostki pływającej (bunkierki LNG). Proces bunkrowania będzie możliwy od strony wody. Zakłada się, że realizowany  będzie w szczególności na potrzeby większych jednostek pływających z dużym zapotrzebowaniem na LNG.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. informuje, iż możliwość realizacji usług bunkrowania LNG zadeklarowały poniższe firmy:

 

 

LOTOS Asfalt Sp. z o.o.          

ul. Elbląska 135

80-718 Gdańsk

tel.: (+48) 58 308 89 04

fax: (+48) 85 74 85 299

mobile: + 48 660 74 74 04

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

PGNiG Obrót detaliczny sp. z o.o.

ul. Jana Kazimierza 3

01-248 Warszawa

Tel.: +48 885 901 081

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Kontakt: Zespół Nowych Technologii tel. (58) 621-54-93