Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Koniec  lipca  w Porcie Gdynia to aż trzy wizyty okrętów wojennych. Jako pierwszy pojawi się jutro ( tj. 26 lipca br.) i zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim szkolny żaglowiec Marynarki Wojennej Rumunii - NS „Mircea”.

Bark NS „Mircea” to stara jednostka, zbudowana w latach 1938-39, w niemieckiej stoczni Blohm und Voss w Hamburgu. Była to czwarta jednostka z serii pięciu żaglowców zbudowanych w tej stoczni. Siostrzanymi  jednostkami NS „Mircea” są: „Eagle” (USA), „Gorch Fock I” i „Gorch Fock II” (Niemcy) oraz „Sagres” (Portugalia). Bark NS „Mircea charakteryzuje się  3 masztami o wysokości 44 metrów i powierzchnią żagli 1750 m². Żaglowiec ma długość 82,1 metrów i szerokość 12 metrów oraz zanurzenie 5,3 metrów. NS „Mircea” cumować będzie przy Nabrzeżu Pomorskim do 29 lipca br. i będzie możliwe jego zwiedzanie.

Po raz drugi wpłynie do gdyńskiego portu niemiecki okręt pomocniczy FGS „Helmsand”, który w dniach 21-22 lipca br. cumował już  przy Nabrzeżu Pomorskim. Niemiecka jednostka pomocnicza tym razem, w dniach 28-29 lipca br., zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim.  FGS „Helmsand”, ma 50,4 m długości i 10,8 m szerokości. Jego nośność to 1 000 t. Jest to jednostka typu Schwedeneck Y862, która powstała w 1988 r. w stoczni Kröger Werft GmbH & Co. Załoga okrętu liczy 23 osoby. Jednostka jest przystosowana do działań w strefach przybrzeżnych Marynarki Wojennej Niemiec .

Po wizycie FGS „Helmsand” do gdyńskiego portu wpłynie kolejny okręt. Już w sobotę( 29 lipca br.) tuż po godzinie 7.00 spodziewana jest norweska fregata rakietowa HNoMS „ Otto Sverdrup”. Wejście do portu będzie można obserwować z Ostrogi Pilotów przy kapitanacie. Wyjście jednostki zaplanowano tego samego dnia na godzinę 12.30. HNoMS „Otto Sverdrup” to jedna z pięciu najnowszych norweskich fregat rakietowych klasy „Fridtjot Nansen”, która weszła do służby w 2008 roku.