Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

W dniach 13-16 marca przedstawiciele ZMPG-a S.A. uczestniczyli w 33 edycji targów Seatrade Cruise Global, które odbywały się w Fort Lauderdale na Florydzie. W imprezie brało udział ponad 700 wystawców z 93 krajów, a liczba zarejestrowanych odwiedzających przekroczyła 10 tys. osób.

Wydarzeniu towarzyszył bogaty program konferencyjny obejmujący ponad 20 sesji tematycznych poświęconych współczesnym trendom w branży  wycieczek morskich, nazywanej popularnie cruisingiem. Sesje obejmowały zagadnienia związane m.in. z: bezpieczeństwem statków i pasażerów w portach, wymogami w zakresie portowych instalacji technicznych niezbędnych do przyjmowania nowoczesnych statków wycieczkowych oraz rozwojem infrastruktury portowej w obliczu dynamicznego przyrostu floty wycieczkowców na świecie. Znaczna część konferencji poświęcona była zapewnieniu sprawnej obsługi ruchu turystów w portach morskich przyjmujących wycieczkowce.

Na najbliższe 10 lat zaplanowano budowę ponad 70 jednostek za kwotę 54 mld USD. Największe wycieczkowce będą zabierać na pokład ponad 6,5 tys. pasażerów oraz 2 tys. członków załogi. Te pływające miasta stanowią nie tylko atrakcję turystyczną w portach morskich, są również istotnym źródłem przychodów portów oraz całej branży turystycznej w regionie. Cruise Lines International Association (CLIA) szacuje, że w 2017 roku ponad 25 milionów pasażerów zagości na pokładach jednostek armatorów zrzeszonych w tym stowarzyszeniu. Port Gdynia jest jednym z ulubionych celów wycieczkowców wpływających na Bałtyk. W czasie targów rozmawialiśmy zarówno o szansach na zawijanie do Gdyni nowych jednostek, jak i o warunkach, jakie musimy spełnić, aby sprostać oczekiwaniom armatorów, którzy od lat wybierają nasz port.