A A A
Data publikacji 05.10.2022

Uroczysta gala z udziałem ponad 700 przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych, organów nadzorczych, urzędów i firm współpracujących z gdyńskim portem, obecnych i emerytowanych pracowników Zarządu Portu oraz podmiotów gospodarczych zlokalizowanych na jego terenie, była  punktem kulminacyjnym  obchodów 100-lecia Portu Gdynia.

 

27 września  w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej  w Gdyni spotkała się wielka Portowa Rodzina, by wspólnie  świętować  100 lat istnienia portu, który stał się legendą zanim naprawdę powstał. Był snem i marzeniem – najpierw kilku entuzjastów – a potem spełnieniem i miłością całego społeczeństwa. Był wielkim i ważnym symbolem odrodzonej Polski.

Wysłany na odzyskane polskie wybrzeże inżynier Tadeusz Wenda  wskazał Gdynię jako najodpowiedniejsze miejsce na port,   opracował projekt i  objął funkcję kierownika zarządu budowy.  W jubileuszowej gali uczestniczyła, w charakterze gościa honorowego, jego wnuczka – Pani Hanna Wenda – Uszyńska. Gościliśmy również  Panią Mariannę Doliwa-Dobrowolską – przedstawiciela rodziny  Eugeniusza Kwiatkowskiego –  Ministra Przemysłu i Handlu II Rzeczypospolitej, który wykorzystał sprzyjającą koniunkturę i zapewnił  budowie portu finansowanie oraz inwestycyjny rozmach.

 

W pierwszej części gali list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał  Piotr Karczewski – Jego doradca społeczny i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego:

„(…)Dzisiejsza Gdynia kontynuuje wielkie dokonania swoich ojców założycieli, a port niezmiennie pozostaje jedną z najznakomitszych pereł naszego morskiego potencjału.
Z powodzeniem pełni on rolę generatora rozwoju gospodarczego kraju. Gdynia należy
do ścisłej czołówki portów kontenerowych na Bałtyku i jest największym agroportem na tym obszarze. Ubiegły rok, mimo trudności związanych z pandemią, był kolejnym rokiem wzrostu przeładunków i przyjęć przybywających tu statków handlowych. Bardzo się cieszę
z ambitnych inwestycji, które istotnie pomnażają zdolności gdyńskiego portu. Jestem przekonany, że w wielkiej mierze to właśnie tutaj znajduje się klucz do pomyślnej polskiej przyszłości.(…)Życzę wszystkim, którzy tworzą sukcesy Portu Gdynia, nowych świetnych osiągnięć. Życzę poczucia patriotycznej dumy z tego, że na miarę wyzwań XXI wieku potrafią Państwo nadawać imponujący, realny kształt aspiracjom Polaków. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom i środowiskom zaangażowanym na rzecz pomnażania morskiego potencjału Ojczyzny.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”

 

List gratulacyjny Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego odczytał Marcin Horała – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP,  który zabrał także głos we własnym imieniu, wspominając własne zawodowe powiązania z portem. Mówca podkreślił, że  w Polsce dwudziestolecia międzywojennego nie zabrakło śmiałości i wizji:

“(…) budowa gdyńskiego portu jest dowodem na to, że Polacy mogą realizować wielkie i śmiałe projekty”. Horała zwrócił uwagę, że dziedzictwo budowniczych portu jest też ogromnym wyzwaniem – “(…) Jest miarą tego, co my we współczesnej Polsce możemy i powinniśmy osiągnąć”.

Podkreślił też znaczenie  inwestycji prowadzonych w gdyńskim porcie, wzmacniających jego pozycję i pokazujące jego duży potencjał.

 

Jako ostatni z gości wystąpił  Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister wrócił do samych początków Portu Gdynia zaznaczając, że decyzja o budowie portu stała się symbolem odrodzonego państwa:

„(…) Decyzja o budowie portu w Gdyni podjęta przez Sejm u zarania II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa. Nie było to przedsięwzięcie ani łatwe, ani tanie, ale dzisiaj czas przyznaje rację ludziom odważnym
i wizjonerom.”

 

Na zakończenie części oficjalnej Prezes Zarządu ZMPG-a S.A. Jacek Sadaj   powitał w imieniu Zarządu Spółki przybyłych gości:

„(…) 100 lat to dopiero początek. Port Gdynia od 100 lat buduje przyszłość gospodarki, buduje przyszłość miasta Gdyni, ludzi, biznesu i kreuje kulturę. Niech dokonania Budowniczych Portu Gdynia  będą dla nas Wszystkich inspiracją i dowodem, że nie ma rzeczy niemożliwych”.

 

Przed częścią artystyczną odbyła się  krótka licytacja pracy gdyńskiego artysty – Jana Rutki, twórcy  graficznej  oprawy obchodów 100-lecia portu. Dochód z licytacji  przeznaczony został na Hospicjum Dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. Uroczystą galę, prowadzoną przez Tomasza Kamela, uświetnił gorąco oklaskiwanym występem  Waldemar Malicki  & Filharmonia Dowcipu. Po niewątpliwie wysmakowanej uczcie muzycznej  gospodarze zaprosili  gości  na poczęstunek we foyer teatru. Była to okazja do wielu  ciekawych  rozmów i wspomnień  snutych przez ludzi , którzy  na różnych „odcinkach” portowej  codzienności współtworzą rzeczywistość i wpływają na przyszłość  Dostojnego Jubilata.

 

Dzisiejszy Port jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i największym pracodawcą w mieście. O jego dalszy stabilny  rozwój zabiegają kolejne pokolenia  gdyńskich portowców. To dla  Nich  najserdeczniejsze jubileuszowe gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy  na rzecz dzieła, które niewątpliwie pozostaje w sercach każdego, kto tu pracował choćby przez chwilę!

 

Tło
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

ul. Rotterdamska 9, 81-337 Gdynia

Regon: 191920577 NIP: 9581323524 KRS: 0000082699

Formularz kontaktowy