A A A
Data publikacji 28.07.2023

Kiedyś Port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a teraz wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych.

Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się̨ też POLSKA MARYNISTYKA.

Port zachwyca o różnych porach dnia i nocy. Industrialny krajobraz inspirował od zawsze zarówno gdyńskich autochtonów, jak i artystów zamieszkałych w naszym mieście w późniejszym okresie życia, a także tych przebywających w Gdyni jedynie przejazdem.

Gdyński port od zawsze był inspiracją dla wielu artystów, malarzy, fotografów. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. stara się również mieć swój wkład w kulturalny rozwój Gdyni.

„Od lat angażujemy się w wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych oraz historycznych” – wyjaśnia Aleksander Wicka, szef działu marketingu Portu Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia zakupił kolekcję 33 akwarel, autorstwa cenionego malarza i grafika Stefana Szmaja, który po II Wojnie Światowej związał swe losy z Gdynią. Dzięki  inicjatywie Zarządu Portu udało się zachować, w formie nierozproszonej, cykl prac, które mają nie tylko wartość artystyczną, ale i historyczną, stanowiąc  świadectwo losów gdyńskiego portu. Zakupione obrazy zostały przekazane w depozyt Muzeum Miasta Gdynia, gdzie są eksponowane i mogą je podziwiać mieszkańcy miasta oraz turyści.

 

Z okazji 100lecia Portu Gdynia stworzony został wyjątkowy kalendarz na rok 2022 we współpracy z młodym, gdyńskim artystą – Janem Rutką. Jest to młody artysta z ogromną pasją, szczególnie architektura gdyńska, która stała się znakiem rozpoznawczym jego prac. Gdynianin od czterech pokoleń, jeden pradziadek Rutki to kapitan transatlantyku Batory, a drugi grafikiem i malarzem marynistą. Pasja do rysowania towarzyszyła Jankowi już od najmłodszych lat, jak wspomina kochał rysować odkąd potrafił trzymać ołówek.

Na potrzeby kalendarza książkowego artysta przygotował 12 prac ilustracji, które łączą się w jeden wspólny obraz, pokazując historię Portu, który powstał z potrzeby pełnej wolności i niezależności kraju. Praca została zlicytowana podczas Gali z okazji jubileuszu portu, a dochód został przeznaczony na Hospicjum Gdyńskie.

Znanym artystą, którego prace znajdują się w Muzeum Miasta Gdyni, inspirującym się Portem Gdynia był Kazimierz Ostrowski (1917-1999) – malarz abstrakcjonista, prodziekan i wykładowca PWSSP w Gdańsku, wybitny pedagog, gdynianin, dla przyjaciół po prostu „Kachu”. W swoich licznych pejzażach portowych łączył surowy, industrialny świat z niezwykle śmiałą i orzeźwiającą kolorystyką obrazu.

We współpracy z Muzeum Miasta Gdyni powstało już wiele inicjatyw, mających na celu szerzenie świadomości na temat historii i kultury naszego regionu. Jedną z nich jest mural poświęcony inż. Tadeuszowi Wendzie przy ul. Władysława IV, a także seria podcastów o Tadeuszu Wendzie.

 

Kolejnym efektem współpracy jest organizowany wyjątkowy, portowy plener malarski.

2 sierpnia na terenie terminala kontenerowe, niedostępnego na co dzień terenu portu, pojawi się grupa malarzy, którzy zainspirowani widokami stworzą prace malarskie. Na wyznaczonym terenie staną sztalugi i przygotowane stanowiska z płótnami oraz farbami.

Motywem przewodnim pleneru będzie szeroko rozumiana architektura portowa. Plener malarski będzie niezwykłą okazją do poznania gdyńskiego portu od kuchni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązkowe jest pobranie darmowej wejściówki na stronie Muzeum Miasta Gdyni w zakładce Wydarzenia.

Jeżeli zamalowane płótna już nie mieszczą się w waszych domach to znak, że należy wyjść z malowaniem na zewnątrz. Najlepiej zawędrować wówczas na portowy plener malarski

Do niedzieli – 30 lipca, możliwe jest zapisanie się na plener na stronie: https://tinyurl.com/d8ytb6mr

 

Warsztaty poprowadzone będą przez Monikę Wójcikprojektantkę wnętrz, malarkę, scenografię i kostiumografkę, absolwentkę akademii sztuk pięknych w gdańsku, (pracownia scenografii  prof. Andrzeja Markowicza). Dyplom z zakresu scenografii obroniła z wyróżnieniem, w pracowni prof. Zbigniewa Gorlaka oraz w pracowni prof. Anny Bem-Boruckiej – projekty również zostały wyróżnione. Ukończyła także studium architektoniczno-budowlane gdzie swój dyplom (projekt architektoniczny nadmorskiego pensjonatu wypoczynkowego) obroniła pod kierunkiem prof. inż. arch. Władysława Klikowicza, twórcy m.in. pomnika gdyńskich harcerzy. Swoje umiejętności doskonaliła pod  kierunkiem znakomitych profesorów z massachusetts college of art and design w bostonie – m.in. architekta i rzeźbiarza ricka browna – a bachelor of fine arts from the university of georgia, oraz arch. laury brown –  fine arts from the Massachusetts college of art and design & the university of Massachusetts. Projektantka jest autorką ponad blisko dwustu projektów wnętrz domów, apartamentów i mieszkań oraz wnętrz użyteczności publicznej wraz z uwzględnieniem w nich autorskich projektów mebli, lamp  jak również projektów elewacji, o które zadbała przy okazji prac wnętrzarskich, jest tez autorką kilkudziesięciu scenografii teatralnych w teatrach w całej Polsce, projektów kostiumów a także scenografii eventowych. Dużą role w jej życiu odgrywa malarstwo doceniane przez miłośników sztuki. Monika Wójcik była uczestniczką wielu wystaw malarskich zarówno grupowych jak i indywidualnych a jej dzieła znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą. kocha dobry design i tworzenie rzeczy pięknych.

Tło
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

ul. Rotterdamska 9, 81-337 Gdynia

Regon: 191920577 NIP: 9581323524 KRS: 0000082699

Formularz kontaktowy