Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Wraz z nadejściem jesieni Port Gdynia żegna się z najpiękniejszymi jednostkami gdyńskiej, portowej scenerii. Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców nastąpiło 15 października, kiedy to Gdynię odwiedził ostatni z awizowanych statków. Była to pływająca pod włoską banderą AIDAcara.

W zakończonym sezonie statki pasażerskie różnych bander (m. in. włoskiej, maltańskiej i Wysp Bahama) zawijały do gdyńskiego portu 45 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 72 tysiące gości. Najwięcej wizyt - bo 10- złożyła przy Nabrzeżu Francuskim jednostka linii Aida Cruises - „AIDAdiva”. Statki tej linii cechuje większa liczba pomieszczeń sportowo – rekreacyjnych w miejsce teatru. W tym roku zarówno „AIDAdiva”, jak i wycieczkowiec po raz pierwszy odwiedzający port gdyński - „Mein Schiff 4”, została uhonorowana tablicą pamiątkową w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim. Po raz pierwszy odwiedził również Gdynię jeden z największych wycieczkowców - „Caribbean Princess” o długości niemal 290 m, pływający pod banderą Bermudów.

Inną atrakcją sezonu było nocne wejście do portu „Celebrity Eclipse” (317 metrów długości) - bezspornie najdłuższego z wycieczkowców odwiedzających nasz port. Nocne godziny wejścia do portu statków pasażerskich są dużą rzadkością w przypadku gdyńskiego portu, stąd zawinięcie to wywołało duże zainteresowanie obserwatorów.

W przyszłym sezonie - 2016 r. spodziewanych jest 59 zawinięć wycieczkowców do gdyńskich nabrzeży.