Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

W środę (25 października br.) rozpoczęło się II spotkanie ministrów transportu państw Europy Środkowo–Wschodniej i Chin organizowane w formacie 16+1. Spotkanie odbywa się w Warszawie na PGE Narodowym i jest oficjalną inauguracją działania Sekretariatu ds. Morskich 16+1.

Współpraca między państwami Europy Środkowo-Wschodniej i Chinami (16+1) została zapoczątkowana w 2012 r. na szczycie w Warszawie. Sekretariat ds. Morskich zrzesza jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), pięć państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia) oraz Chiny. Koordynatorem współpracy jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Głównym celem inicjatywy jest zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami zrzeszonymi w ramach Sekretariatu. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele przemysłu stoczniowego, w tym największych portów  morskich tj. Ryga, Kłajpeda, Gdańsk, Gdynia, Szczecin/Świnoujście, Bar, Rijeka, Ploce, Zadar, Koper i Konstancja.

To prestiżowe wydarzenie jest niepowtarzalną okazją do promocji polskich rozwiązań w obszarze gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Spotkanie ministrów transportu z Europy Środkowo -Wschodniej i Chin stworzyło szansę do dyskusji na temat intermodalności jako gwarancji dla rozwoju gospodarek światowych oraz stanowi płaszczyznę wymiany doświadczeń na temat rozwoju i innowacyjności transportu morskiego, kolejowego i lotniczego.

W inauguracji działania Sekretariatu ds. Morskich 16+1 uczestniczą przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. z Prezesem Zarządu  Adamem Mellerem na czele.