Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Dzisiaj po godzinie 8:00, wpłynęła do gdyńskiego portu arcyciekawa jednostka Bundesmarine (Niemieckiej Marynarki Wojennej) FGS „Planet”, która jest okrętem typu  SWATH czyli katamaranem. FGS „Planet” o długości 73 metrów i szerokości 27,2 metra oraz zanurzeniu 6,8 metra zacumowała przy nabrzeżu Francuskim.

FGS „Planet” został zbudowany w stoczni Nordseewerke  w Emden i wszedł do służby w 2005 roku. Okręt przeznaczony jest do badań  oceanograficznych – zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z tematyką możliwości redukcji pól fizycznych i zwiększeniem wykrywalności obiektów podwodnych oraz zastosowania nowych środków i procedur wojny podwodnej, a także dostarczaniem informacji niezbędnych dla operowania floty na akwenach pełnomorskich. Funkcje badawcze okrętu wspierane są przez zastosowanie tzw. cichego napędu spalinowo-elektrycznego.

Na pokładzie okrętu - jak na typowym statku naukowo-badawczym, znajdują się laboratoria badawcze i pomieszczenia mieszkalne dla personelu naukowo-badawczego oraz -  na rufie - szereg dźwigów, żurawików i wciągarek do obsługi sprzętu badawczego. Jest na nim także miejsce na pięć 20-stopowych kontenerów.

FGS „Planet”  wygląda jak zwykły statek, gdyż nie jest pomalowany jak okręty wojenne na szaro - burty katamaranu są w kolorze ciemno-niebieskim. Okręt nie posiada także burtowych numerów taktycznych - A1473.

 
Wejście FGS PLANET do gdyńskiego portu