Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego.

Analizując niezwykle szybki rozwój sektora bezzalogowych statków powietrznych oraz związane z tym szanse i zagrożenia została podjęta decyzja o konieczności rozpoczęcia współpracy w zakresie zdefiniowania i dokładnego wydzielenia przestrzeni powietrznej, do bezpiecznych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), w przestrzeni powietrznej Portu Gdynia oraz zasad zarządzania tą przestrzenią. Mając na uwadze fakt, że Dowódca 43 Bazy Lotnictwa Morskiego jest organem Zarządzającym strefą kontrolowaną lotniska wojskowego Oksywie (MCTR Oksywie) w obrębie której, znajduje się i funkcjonuje Port Gdynia jest to niezwkle istotny krok w kierunku stworzenia w Porcie Gdynia kompletnego, zintegrowanego środowiska testowego dla bezzałogowych statków powietrznych. Ponadto Strony porozumienia wyraziły chęć współpracy przy innowacyjnych projektach realizowanych przez ZMPG S.A. w obszarze dronów oraz systemów antydronowych.
Podpisane porozumienie jest dowodem na to, że w obliczu strategicznych inwestycji Portu Gdynia, jakimi są Port Zewnętrzny, Dolina Logistyczna czy Nowoczesny Terminal Promowy, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nie tylko sięga po innowacyjne rozwiązania, mające zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale również uczestniczy w kształtowaniu środowiska dla ich powstawania i rozwoju.