Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

 

1

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która już po raz czwarty uświetni Święto Morza. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców ma przyjemność być Głównym Partnerem Parady.

Parada będzie miała podniosły charakter z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Morzem oraz 100. rocznicy Szkolnictwa Morskiego w Polsce.

Parada Świętojańska odbędzie się w godzinach popołudniowych. Nowa formuła wynika z dużego zainteresowania, jakie towarzyszyło poprzednim jej edycjom. Będzie też świadectwem siły i jedności trójmiejskiego środowiska żeglarzy i ludzi morza.

Trasa parady także będzie nowością. Prowadzić będzie od mola w Gdańsku-Brzeźnie, przy którym około godz. 16 biorące w niej udział jednostki uformują szyk i o 16.30 wyruszą w stronę Gdyni. Do główek południowego Portu Gdynia jednostki dotrą około godz. 19.30. Komandorem parady będzie komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński.

Dzięki kilkunasto-kilometrowej trasie, paradę będzie można podziwiać przy zachowaniu bezpiecznego dystansu.

W paradzie wezmą udział wspaniałe polskie żaglowce takie jak Dar Młodzieży, Pogoria, Dar Pomorza oraz Zawisza Czarny, które z dumą obwieszczają, że Port Gdynia jest ich portem macierzystym.

Punktów, z których będzie można obserwować IV Pomorską Żeglarską Paradę jest co najmniej kilka. Pierwszy to molo i plaża w Gdańsku-Brzeźnie. Właśnie stamtąd jednostki uczestniczące w wydarzeniu wyruszą w stronę Gdyni. Kolejnymi dobrymi punktami obserwacyjnymi są plaża oraz molo w Sopocie i Promenada Marysieńki w Gdyni Orłowie, wraz z tamtejszym molem. Żaglowce i jachty będą widoczne także z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Parada zakończy się na wysokości Mariny Gdynia i sąsiadującej z nią Mariny Yacht Park.

Na piątek 19 czerwca zaplanowana jest odprawa skipperów, którą w formie wideokonferencji poprowadzi komandor parady Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica w Gdyni. Informacja o dokładnej godzinie odprawy i adres internetowy do połączenia zostaną przesłane do wszystkich kapitanów jednostek biorących udział w wydarzeniu.

 

Port Gdynia jest Głównym Partnerem Parady

2

#PortGdyniaPortemŻaglowców