Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Ponad 10 miesięcy na morzu, 23 odwiedzone porty i przepłynięte 33 tys. mil morskich w rejsie dookoła świata z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dar Młodzieży, najsłynniejszy polski żaglowiec wrócił do macierzystego Portu Gdynia.

To historyczna chwila, która po raz pierwszy miała miejsce w 1935 roku, kiedy to o godz. 11:00, 

3 września, do Portu Gdynia uroczyście wpłynął „Dar Pomorza” wracający z pionierskiej podróży. Żaglowiec Państwowej Szkoły Morskiej, jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą opłynął świat. To był najsłynniejszy i najdłuższy rejs w historii „białej fregaty” – wydarzenie o wielkiej symbolicznej wymowie, dokumentujące morskie ambicje II Rzeczypospolitej. Po 84 latach, w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dokładnie o tej samej godzinie w Porcie Gdynia powitaliśmy wspaniałą polską fregatę Dar Młodzieży.

 - Dzisiaj do bogatej i barwnej historii Portu Gdynia dołączamy kolejny bardzo ważny rozdział. Dar Młodzieży powrócił z najważniejszej misji – z sukcesem opłynął świat i godnie reprezentował naszą Ojczyznę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Biało-czerwona bandera pojawiła się w 23 portach, przypominając o naszej historii, tożsamości i dziedzictwie narodowym- komentuje Adam Meller- Prezes ZMPG S.A.

 Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było również niepowtarzalną okazją, by przypomnieć znaczenie Portu Gdynia dla rozwoju polskiej gospodarki. Podczas wernisażu odbywającego się w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a następnie w budynku Sejmu RP można było obejrzeć galerię zdjęć z okresu budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu. Ekspozycja miała na celu ukazanie szczególnej historii Portu Gdynia w świetle realizowanych na przestrzeni ostatnich kilku dekad inwestycji, które zagwarantowały dzisiejszą pozycję Portu Gdynia w regionie Morza Bałtyckiego. Organizatorami wystawy byli Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

 Port Gdynia towarzyszył Białej Fregacie na półmetku rejsu w Singapurze, w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży oraz w Kapsztadzie i Londynie. Stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przed zawinięciem do macierzystego portu przystankiem Daru Młodzieży.

 - Rejs niepodległości był również doskonałą okazją do zacieśnienia relacji biznesowych i promocji oferty Portu Gdynia na czterech kontynentach. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami największych na świecie portów, przewoźników oraz firm logistycznych. Nowe kontakty przyczynią się do realizacji kluczowej z punktu widzenia dalszego rozwoju naszego portu inwestycji, czyli budowy Portu Zewnętrznego- mówi Grzegorz Dyrmo- wiceprezes ZMPG S.A.

 Z okazji zawinięcia Daru Młodzieży na Skwerze Kościuszki odbył się festyn morski, którego organizatorem był Port Gdynia. Wśród atrakcji pojawiły się przede wszystkim aktywności marynistyczne, takie jak: nadawanie alfabetem morse’a czy animacje procesów logistycznych w przestrzeni portowej z uwzględnieniem możliwości, które stwarzać będzie Port Zewnętrzny. Na prawdziwych morskich smakoszy czekały zdrowe przekąski oraz ciepła żeglarska herbata. Dla wszystkich chcących uwiecznić tę wyjątkowa chwile dostępna była fotobudka z tłem Daru Młodzieży.