Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Niemal 117 milionów złotych trafi do Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na budowę nowego publicznego terminala promowego na Nabrzeżu Polskim do obsługi dużych jednostek promowych. Fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowę o dofinansowanie podpisali dziś, tj. 18 czerwca, Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Grzegorz Dyrmo, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Infrastruktury i Zarządzania Majątkiem Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Inwestycja Spółki będzie kosztować prawie 222 miliony złotych. Unia  Europejska dofinansuje ponad połowę kosztów – blisko 117 milionów złotych. Dzięki europejskiemu dofinansowaniu powstanie nowy publiczny terminal promowy i cała infrastruktura, która potrzebna jest do działania takiego terminalu. Budowa powinna zakończyć się w 2021 roku.

- Z punktu widzenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju kluczowy jest gospodarczy aspekt tej inwestycji. Liczymy na to, że dzięki nowemu terminalowi w gdyńskim porcie pojawią się możliwości obsługi znacznie większych promów pasażerskich o długości 240 m–powiedział Witold Słowik, wiceminister Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

- Budowa dużego publicznego terminalu promowego to bardzo potrzebna inwestycja w Porcie Gdynia – akcentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.- Co roku trasę między Portem Gdynia a Skandynawią przemierza rosnąca z roku na rok liczba  pasażerów i coraz więcej samochodów ciężarowych z różnego rodzaju ładunkami. Dlatego też  budując nowy terminal promowy czynimy wielki krok w rozwoju rynku promowego, który będzie mógł być obsługiwany przez kilku operatorów promowych. 

- W  ramach całej  inwestycji przebudowana zostanie część nabrzeża Polskiego oraz nabrzeża Fińskiego i powstanie nowoczesny budynek terminala pasażerskiego z pełną infrastrukturą socjalno-biurową, magazyn i place manewrowe z wyprowadzeniem do układu drogowego oraz dostępnością kolejową – dodaje Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - Jest to zadanie o wielkim znaczeniu i dzięki takim inwestycjom Port Gdynia będzie zupełnie nowym portem.

- Nowy terminal to dobra wiadomość dla Gdyni i całego regionu. Projekt pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę, zarówno na etapie samej realizacji, jak i po otwarciu terminalu. Z inwestycji skorzystają sektory turystyki, logistyki i inne – zarówno w Polsce, ale też innych państwach regionu Morza Bałtyckiego - zapewniał Przemysław Gorgol.