Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Przedstawiciele sektora TSL ( transport – spedycja – logistyka)  z Czech i Słowacji w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia. Wizyta studyjna odbyła się w czwartek 7 czerwca 2018 r.

– Mamy nadzieję, że nasze porty, porty Trójmiasta, będą atrakcyjnym miejscem do przeładunków,
a nie tylko porty niemieckie. Niezwykle ważne jest to, by poprawiła się infrastruktura dostępowa,
w tej chwili walczymy o budowę linii kolejowej 201, mamy nadzieję, że niedługo powstanie,
a dzięki temu dostęp do Portu Gdynia zostanie ułatwiony – mówi Adam Meller, prezes i dyrektor naczelny Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. .

 

 

Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji o możliwościach Portu Gdynia oraz Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jak również wzięli udział w dyskusji na temat korzyści ze współpracy z gdyńskim portem oraz jego partnerami.

– Polskie porty są najbliższymi portami dla Słowacji i Czech. Gospodarka obu tych krajów zależy od eksportu, a część towarów eksportowana jest na  rynki dalekowschodnie czy Północnej
i Zachodniej Europy. Najlepszą drogą, żeby tam dotrzeć, jest oczywiście droga morska. I tu pojawia się naturalne zadanie dla polskich portów, czyli dobudowanie infrastruktury drogowej i kolejowej, tak żeby przewóz towarów eksportowanych ze Słowacji czy z okręgu śląsko-morawskiego do portów polskich był bardziej konkurencyjny niż do portów w Hamburgu czy w Rotterdamie – mówi Piotr Samerek, zastępca ambasadora Polski w Bratysławie.

 

Współorganizatorem wizyty studyjnej była Krajowa Izba Gospodarki Morskiej. Do tej pory spotkania z przedstawicielami polskich portów i ich partnerami z Czech i Słowacji organizowane były w Pradze i w Bratysławie.

 

– W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy takie spotkanie w Trójmieście i myślę, że powoli wejdzie to do tradycji. Trzeba czasami dotknąć, zobaczyć, jak wygląda port i co tam się mieści od strony lądu i morza – mówi Jerzy Lewandowski, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Jak podkreślił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. już teraz powstają łańcuchy logistyczne, tak aby w Porcie Gdynia można było przeładowywać coraz więcej towarów z Czech i Słowacji.

Uczestnicy spotkania odwiedzili także BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy oraz odbyli rejs po Porcie Gdynia. W piątek delegacja z Czech i Słowacji złoży wizytę w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.