Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

W dniach 7-8 maja przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. uczestniczyli w serii spotkań roboczych w Porcie Barcelona.

W czasie spotkań z Zarządem Portu Barcelona i przedstawicielami terminali przeładunkowych dyskutowano o warunkach technicznych i finansowo-prawnych rozbudowy portów europejskich. Opinie i wskazówki przedstawicieli Portu Barcelona stanowią cenne wsparcie procesu planowania rozbudowy Portu Gdynia, w szczególności budowy portu zewnętrznego oraz wdrażania najnowszych rozwiązań technicznych. 

Port Barcelona to dynamicznie rozwijający się port uniwersalny, który w roku 2017 przeładował 60 mln ton ładunków oraz przyjął 4 mln pasażerów. Barcelona jest ważnym punktem przeładunku samochodów (837 tys. w 2017 r.). W porcie działają terminale: kontenerowe, drobnicowe, masowe, paliwowe, pasażerskie i samochodowe. Port w ostatnich latach zwiększył swoją powierzchnię z 600 ha do 1200 ha i z powodzeniem dokonuje komercjalizacji kolejnych terenów. Centrum logistyczne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie portu to obszar 240 ha zabudowany magazynami największych światowych producentów i dystrybutorów. Zgodnie z prawem hiszpańskim, Zarząd Portu w Barcelonie dzierżawi tereny portowe podmiotom prywatnym na okresy 20-30 lat. W uzasadnionych przypadkach okres dzierżawy jest wydłużany do 50 lat.  Port przygotowuje się do zasilania statków w paliwo LNG i już w roku 2020 planowane jest oddanie do użytkowania barki LNG. W porcie działa nowoczesny system PCS (http://www.portic.net). W rozwój systemu włączony jest nie tylko Zarząd Portu Barcelona i przedsiębiorstwa działające w porcie, ale i największe banki hiszpańskie.