Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Osoby które zamierzają realizować loty bezzałogowym statkiem powietrznym nad terenami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, zobowiązane są do zapoznania się z poniższą procedurą.

Działając na podstawie załącznika nr 6 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i  wymagań dotyczących używania tych statków, oraz  art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1099, z 2015 r. poz. 1505 oraz z 2016 r. poz. 65 i 904),  Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. wprowadza zasady wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 25kg, wykonywanymi na obszarach Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Poniższe zasady mają na celu podniesienie bezpieczeństwa przedsiębiorstwa oraz jego pracowników, ujednolicenie procedur oraz uproszczenie wydawania zgód na wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych na terenach ZMPG S.A.

Aby wykonać lot bezzałogowym statkiem powietrznym nad terenami ZMPG S.A. operator jest zobowiązany do:

 • Uzyskania zgody na lot od Działu Bezpieczeństwa i Monitoringu ZMPG S.A. jaką można otrzymać poprzez wysłanie droga mailową wypełnionego zał. nr 1 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem zawierającym nazwisko operatora lub nazwę firmy realizującej operację na minimum 48h przed lotem.
  Operator, podczas wykonywania lotów, jest zobowiązany do posiadania przy sobie otrzymanej zgody, w celu okazania agencji ochrony Portu Gdynia. Zgoda może być w formie papierowej lub elektronicznej (np. telefon, tablet);
 • Posiadania OC;
 • Ubrania odzieży ostrzegawczej (kamizelka odblaskowa, kask);
 • Oznaczenia używanego sprzętu latającego w sposób umożliwiający łatwą identyfikację operatora/właściciela;
 • Wykonywania lotów wyłącznie na zasadach VLOS, z zachowaniem szczególnej ostrożności;
 • Spełnienia wszystkich wymogów lotów w wojskowej przestrzeni kontrolowanej przez MATZ EPOK;

  • Zapoznać się i przestrzegać stref bezwzględnego zakazu lotów wyznaczonych przez ZMPG S.A;
  • Zalogowania się do aplikacji DroneRadar;

  Powyższe zasady nie obowiązują w przypadku lotów wykonywanych przez służby państwowe lub na ich potrzeby oraz wyznaczonych pracowników ZMPG S.A. (należy poinformować Dział Bezpieczeństwa i  Monitoringu ZMPG S.A.).

  DOKUMENTY
  Procedura uzyskania zgody na lot bezzałogowym statkiem powietrznym nad terenami Zarządu Morskiego Portu Gdynia
  Załącznik nr 1