Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Port of Gdynia Authority S.A.

Port of Gdynia Authority S.A.

 
Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym, specjalizującym się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem, regularne linie żeglugowe bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe (terminal promowy). Gdyński port jest ważnym ogniwem VI Korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.
Port ID: 12589 UN Locator: PLGDY
Położenie portu
Współrzędne geograficzne        54°32' N, 18°34' E
Warunki nawigacyjne Port Gdynia charakteryzuje się bardzo korzystnymi warunkami nawigacyjnymi. Reda osłonięta przez Półwysep Helski, który stanowi przez cały rok naturalną osłonę dla zakotwiczonych statków, zewnętrzny falochron o 2,5 km długości oraz wejście do portu o szerokości 150 m i głębokości 14 m sprawiają, iż port jest łatwo dostępny od strony morza. Port Gdynia jest portem niezamarzającym, portem w którym nie występują pływy. Poziom wody może wzrosnąć o 60 cm podczas silnych wiatrów zachodnich lub opaść o około 60 cm podczas silnych wiatrów wschodnich.
Nabrzeża i powierzchnia Długość nabrzeży w Porcie Gdynia wynosi 17.700 metrów, z których ponad 11.000 przeznaczonych jest do operacji przeładunkowych. Całkowita powierzchnia portu wynosi 755,4 hektara, w tym 508 ha powierzchni lądowej.
Pilotaż Obowiązkowy dla statków przekraczających 60 metrów długości.
Holowanie Obowiązkowe dla statków przekraczających 90 m długości oraz dla statków z ładunkami niebezpiecznymi przekraczających 70 m długości.
Cumowanie Statki powyżej 40 m długości zobowiązane są korzystać z pomocy cumowników portowych.
Częstotliwości radiowe Statki zgłaszają ETA Kapitanatowi Portu oraz Stacji Pilotów na kanale 12 VHF.
Kontrola weterynaryjna Graniczny Punkt Kontroli Weterynaryjnej zlokalizowany jest na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego.
Godziny pracy Port Gdynia pracuje 24 godziny na dobę w systemie 3 zmianowym.
Obsługa ładunków Obsługa ładunków skonteneryzowanych  w Porcie Gdynia jest domeną dwóch nowoczesnych  terminali kontenerowych zlokalizowanych w Porcie Zachodnim : 
BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego Sp. z o.o. oraz  Gdyńskiego Terminalu Kontenerowego S.A. ( GCT  S.A.).Gdyński port to także, wyposażone w nowoczesne urządzenia przeładunkowe, terminale towarów masowych : Bałtycki Terminal Zbożowy Sp. z o.o., MTMG - Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o., Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o., Westway Terminal Poland Sp. z o.o. oraz Petrolinvest
W obsłudze ładunków drobnicowych specjalizuje się BTDG -  Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia Sp. z o.o., stanowiący połączenie dwóch terminali: ro-ro (zajmującego teren wokół Basenu V) oraz terminalu drobnicy konwencjonalnej.