A A A
Data publikacji 21.09.2022

 

W związku z uroczystymi obchodami 100-lecia Portu Gdynia Zarząd spółki zaprasza na przewidziane na 23 września jubileuszowe wydarzenia:

8:00 Msza Święta w intencji Ludzi Morza w Kościele Morskim p.w. Matki Bożej Nieustającej pomocy i św. Piotra Rybaka
(ulica Portowa 2, Gdynia).
Po Mszy Świętej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Portu Gdynia.

9:30 Uroczyste odsłonięcie pomnika Budowniczych Portu Gdynia – Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego
(Nabrzeże Portowe, Ostroga Pilotowa, przy Kapitanacie Portu Gdynia, ulica Polska 2)

 

Od 100 lat Port Gdynia buduje przyszłość miasta, gospodarki, biznesu. Jest generatorem rozwoju regionu i polską bramą na świat. Branża morska i działalność portu nadają charakter miastu, którego tradycja i przeszłość, dotychczasowy i przyszły dorobek, są nierozerwalnie powiązane.

W 1920 r., na mocy ustaleń traktatu wersalskiego, Polska odzyskała utracony w trakcie zaborów dostęp od morza.

Do pełnej suwerenna niezbędne były kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczego kraju. Jak powiedział Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni: „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.
Inżynier Tadeusz Wenda zarówno wskazał miejsce realizacji budowy Portu Gdynia, jak i zaprojektował oraz nadzorował jego budowę.
W swoim sprawozdaniu pisał:
„Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą” – argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.

23 września 1922 r. sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni. 23 września minie sto lat od daty uznawanej za początek Portu Gdynia – budowanego przez wiele pokoleń Polaków okna na świat Niepodległej Polski.

Zarząd Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. pragnie w sposób uroczysty świętować dostojny jubileusz portowy, a także zachować dla potomnych pamięć o ludziach, którzy swoim zapałem, wiedzą oraz niespotykanym entuzjazmem przyczynili się do powstania i rozwoju tej najważniejszej inwestycji odrodzonej Polski.

ZAPRASZAMY!

 

 

Tło
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

ul. Rotterdamska 9, 81-337 Gdynia

Regon: 191920577 NIP: 9581323524 KRS: 0000082699

Formularz kontaktowy