Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

10 sierpnia br. o godzinie 12:00  rozpocznie się uroczystość wmurowania pamiątkowej tablicy, na jedynej w Polsce gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich, która znajduje się na nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia. Tablica upamiętni zawinięcie do gdyńskiego portu luksusowego żaglowca pasażerskiego Msy „Wind Surf”, który już o godzinie 9 rano zacumuje przy nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia.


Msy „Wind Surf” to bardzo charakterystyczna jednostka pasażerska, która ma 187,2 metrów długości i 20 metrów szerokości oraz  5,2 metra zanurzenia i siedem pokładów. Statek został zbudowany w 1990 r. we francuskiej stoczni Ateliers et chantiers du Havre jako Club Med I – morska alternatywa dla francuskich turystów. W 1998 r. jednostkę przemianowano  na” La Fayette”, a następnie już na „Wind Surf”.Dodatkowy napęd statku stanowi siedem sterowanych komputerowo żagli o łącznej powierzchni 2 400 metrów kw.  Luksusowy żaglowiec wyróżnia się pięcioma masztami , a  każdy z nich ma 50 metrów wysokości. Jednorazowo na statku przebywać może 310 pasażerów oraz ok. 190 członków załogi.Przypomnijmy jeszcze, że tablice pamiątkowe w gdyńskiej  Alei Statków Pasażerskich, która istnieje od 2001 roku,  posiadają  już takie znane jednostki pasażerskie jak: Albatros, Birka Princess, Vistamar, Lili Marleen, Grand Princess, Discovery, Star Princess, Constellation, projekt Baltic Cruise, Navigator of the Seas, Hanseatic, Queen Victoria, AIDAluna, Emerald Princess, Grand Mistral, Vision of the Seas, AIDAblu, Mein Schiff 2, Costa Pacifica, Marina, AIDAbella, MSC Orchestra, Celebrity Eclipse, Mein Schiff 4, AIDAdiva i Mein Schiff 5.Msy „Wind Surf” przy Nabrzeżu Francuskim
 
Wmurowanie pamiątkowej tablicy Msy „Wind Surf” przy Nabrzeżu Pomorskim
    
Na pokładzie Msy „Wind Surf” 
Wyjście Msy „Wind Surf” z gdyńskiego portu