Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

24 lutego 2017 roku w Puławach została podpisana umowa między Grupą  Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „SIARKOPOL” Grzybów S.A. a Bałtycką Bazą Masową Sp. z o.o., której przedmiotem jest świadczenie usług przeładunkowo-składowych siarki granulowanej oraz siarki pastylkowanej luzem.

W ciągu roku ma zostać przeładowane około 300 tys. ton tego surowca. Rozpoczęcie przeładunku siarki nastąpi z początkiem 2018 roku i potrwa co najmniej do końca 2023 roku. Do składowania siarki zostaną zaadaptowane magazyny Bałtyckiej Bazy Masowej w taki sposób, aby zostały spełnione wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska.

Historia Spółki

Bałtycka Baza Masowa Sp. z o.o. są to specjalistyczne terminale do przeładunku i składowania płynnych oraz sypkich nawozów sztucznych usytuowane w Porcie Gdynia. We wrześniu 1996 roku została podjęta decyzja o jej utworzeniu przez Morski Port Handlowy Gdynia (obecnie Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A) oraz Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A. – obecnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe "PUŁAWY” S.A. Wspólnicy objęli po 50% udziałów.

 

Dzięki budowie Bałtyckiej Bazy Masowej Sp. z o.o., GA ZAP S.A. miały możliwość eksportowania nawozów przez własną bazę morską. Port Gdynia planował dostosowanie technologii przeładunków do wymogów UE, w tym budowy specjalistycznych baz przeładunkowo-składowych, uniezależnienia przeładunku od warunków pogodowych, zwiększenie wydajności przeładunku oraz skrócenia czasu załadunku statków oraz zwiększenie przeładunków w Porcie Gdynia poprzez pozyskanie gestorów ładunków. Istotną poprawę ochrony środowiska uzyskano dzięki zastąpieniu emisji niezorganizowanych pyłów do powietrza - z realizowanych usług przeładunkowo-składowych nawozów sypkich luzem – na emisję zorganizowaną.

Bałtycka Baza Masowa jest najnowocześniejszym terminalem morskim do obsługi nawozów płynnych i sypkich w Polsce oraz należy do najnowocześniejszych terminali w obszarze Morza Bałtyckiego. Roczne zdolności przeładunkowe wynoszą ponad 1 mln ton.

Spółka realizuje następujące usługi: przeładunku, składowania, konfekcjonowania, i spedycji:

  • nawozów sypkich luzem,
  • nawozów sypkich w opakowaniach typu Big Bag,
  • nawozów płynnych takich jak: roztwór saletrzano – mocznikowy (RSM),
  • paliw: oleje napędowe, oleje opałowe, a także usługi cumownicze na rzecz statków zawijających do terminali BBM i usługi spedycji ładunków masowych Grupy Azoty w Porcie Gdynia.

Terminale Bałtyckiej Bazy Masowej Sp. z o.o. usytuowane są w Porcie Gdynia przy Nabrzeżu inż. Wendy i Nabrzeżu Szwedzkim gdzie obsługiwane są statki o nośności do 40 tys. DWT.

 

źródło: BBM