Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Port ID:12589 UN Locator:PLGDY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

W dniu 10 lutego br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. odwiedził szczególny gość – Pani Hanna Wenda-Uszyńska - wnuczka inż. Tadeusza Wendy - budowniczego portu w Gdyni. Zarząd Portu od wielu lat utrzymuje kontakt z członkami rodziny inż. Wendy, czego potwierdzeniem jest ta szczególna wizyta oraz spotkanie z Prezesem Zarządu – Adamem Mellerem.

Pani Hanna Wenda-Uszyńska przybyła do Trójmiasta, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu nowej stałej wystawy Muzeum Miasta Gdynia: „Gdynia – dzieło otwarte”. Pojawi się również na Uroczystej Sesji Rady Miasta, która odbędzie się o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza przy ul. Bema 26 w Gdyni z okazji obchodów 91. urodzin miasta.

Tadeusz Wenda - twórca i budowniczy portu w Gdyni urodził się w 1863 roku. Skończył Szkołę Główną oraz Instytut Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował jako projektant i budowniczy linii kolejowych na terenie Rosji. W roku 1918 przyjechał do Polski i objął stanowisko w Ministerstwie Robót Publicznych, które piastował do roku 1920.

W 1920 roku kontradmirał Kazimierz Porębski wydelegował inż. Wendę, by zorientował się w możliwościach wykorzystania dla żeglugi portu wojennego w Gdyni i budowy portu morskiego w Tczewie. Tczew inżynierowi nie przypadł do gustu. Gdynia, a i owszem. Uznał, że najlepszym miejscem będzie dolina między tzw. Kępą Oksywską i Kamienną Górą.

Budową zaprojektowanego przez siebie portu kierował do 1932 roku. Potem był naczelnikiem jednego z wydziałów Urzędu Morskiego w Gdyni. Przeszedł na emeryturę w 1937, zmarł w 1948 roku. Jego imieniem nazwano krótkie nabrzeże w gdyńskim porcie, ulicę, pogłębiarkę, szkołę na Grabówku.